Ενημέρωση από τον Σύλλογο Αγάπη «Βασιλικής Κόμνου» για θέματα Πρώτων Βοηθειών

Τη Δευτέρα, 22 Απριλίου 2024, η Α΄ τάξη του Γυμνασίου Καλλιθέας είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει στο Πνευματικό Κέντρο Νεοχωρούδας μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ενημέρωση αναφορικά με θέματα πρώτων βοηθειών από την κα Ελένη Τσώνη.

Μάλιστα,  είναι άξιο θαυμασμού το γεγονός ότι κατάφερε χωρίς τη βοήθεια εικόνας  και ήχου  να καθηλώσει επί 2,5 ώρες τα παιδιά, που όχι μόνο την άκουσαν  με προσοχή, αλλά έκαναν  και εκπληκτικές ερωτήσεις για το θέμα.

Άλλωστε, η Ελένη Τσώνη μιλάει μέσα από την καρδιά της,  καθώς δυστυχώς αυτό που διηγείται είναι η προσωπική της ιστορία  με πρωταγωνίστρια την κόρη της,  τη Βασιλική, που έφυγε από τη ζωή πριν μερικά  χρόνια. Βέβαια, κάθε άλλο παρά δυσάρεστο  ήταν το κλίμα της ενημέρωσης. Δε μένουμε στην απώλεια , αλλά στην απόφαση όλοι να συνεισφέρουμε, ώστε να αποφευχθούν στο μέλλον τέτοια περιστατικά.

«Αυτό που θέλουμε να πετύχουμε, στη μνήμη της Βασιλικής μας, μέσα από τα ενημερωτικά και εκπαιδευτικά σεμινάρια  που κάνουν οι ειδικοί και διαπιστευμένοι εκπαιδευτές μας από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης είναι να μπορούν όλοι να αντιμετωπίσουν μια επείγουσα κατάσταση αν χρειαστεί.», δήλωσε η κα Ελένη σε παλιότερη συνέντευξή της.

Ήταν μια ευκαιρία για όλους μας, μικρούς και μεγάλους , να ευαισθητοποιηθούμε σχετικά με το θέμα των Πρώτων Βοηθειών και να αλλάξουμε νοοτροπία.

KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024

«Συμμετοχή του Γυμνασίου Καλλιθέας στον μαθητικό διαγωνισμό «KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024 – Μαθητικός Διαγωνισμός σε δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης».

Το Σάββατο 13-4-2024 , το Γυμνάσιο Καλλιθέας πήρε μέρος στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP 2024. Τρεις μαθήτριες της Β΄ τάξης τουΓυμνασίου , η  Μπζάκου Χριστίνα, η Συμεωνίδου Φρίντα και η Παπαδοπούλου Συμέλα  εκπροσωπώντας επάξια το Γυμνάσιό μας , συμμετείχαν στον διαγωνισμό με ποσοστό επιτυχίας 98%.

Κύριος σκοπός του διαγωνισμού είναι να εκπαιδεύσει τους/τις μαθητές/-τριες  στην κατάκτηση των δεξιοτήτων της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης με ενδεικνυόμενο τρόπο.

Διαμέσου των γνώσεων αυτών και των δεξιοτήτων που θα αποκτήσουν σε ένα ασφαλές περιβάλλον οι διαγωνιζόμενοι μαθητές/-τριες ενθαρρύνονται στο να ανταποκριθούν μελλοντικά σε ένα θύμα που δεν αναπνέει φυσιολογικά, προσφέροντας τις πολύτιμες πρώτες βοήθειες, δημιουργώντας με αυτόν τον τρόπο τις καλύτερες προϋποθέσεις για την επιβίωση του θύματος.

Απώτερος στόχος του Μαθητικού Διαγωνισμού είναι να καλλιεργήσει στους/στις μαθητές/-τριες τις αρχές της ευγενούς άμιλλας, του εθελοντισμού και του «αἰέν ἀριστεύειν». Όπως επίσης, να συμβάλλει ώστε αυτοί/-ες να ενεργούν με γνώμονα την αλληλεγγύη, καθιστώντας τους σε ενεργούς πολίτες.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό ήταν μια αξέχαστη εμπειρία που θα μείνει βαθιά χαραγμένη στη μνήμη όλων μας.

Επίσκεψη της Α’ τάξης στην Πέλλα 2024

Την Τετάρτη 17/4/2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο της Πέλλας. Συμμετείχαν οι μαθητές της Α’ τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας. Καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης, τα παιδιά συνόδευαν, εκτός από τους εκπαιδευτικούς, και δύο ξεναγοί οι οποίοι έδιναν επιπλέον πληροφορίες για τα εκθέματα του μουσείου αλλά και τον εξωτερικό αρχαιολογικό χώρο.
    Έτσι στον εξωτερικό χώρο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα υπέροχα ψηφιδωτά και να πληροφορηθούν ιστορικά στοιχεία για το πολεοδομικό σύστημα και τις οχυρώσεις της μακεδονικής πρωτεύουσας.
   Στον εσωτερικό χώρο του μουσείου είδαν πολυάριθμα εκθέματα από την καθημερινή και δημόσια ζωή τον αρχαίων μακεδόνων , ενώ τις εντυπώσεις των μαθητών μας έκλεψε η έκθεση με χρυσά κτερίσματα και πανοπλίες από την ανασκαφή στο νεκροταφείο του Αρχοντικού.