Επίσκεψη στο ΝΟΗΣΙΣ – «Μαθαίνω να μην Καπνίζω»

Η Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στο ΝΟΗΣΙΣ (Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας).

Οι μαθητές μας στα πλαίσια της δράσης «SmokefreeGreece? ενημερώθηκαν επιστημονικά για το κάπνισμα στο σύνολό του. Έμαθαν για τα τοξικά συστατικά του καπνού, τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, το παθητικό κάπνισμα, τον εθισμό και τους τρόπους απεξάρτησης. Επίσης τους δόθηκε η δυνατότητα να αναπτύξουν και να καλλιεργήσουν τις ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες που είναι απαραίτητες για την αντίσταση στο κάπνισμα.

Κοσμοθέατρο: «Dream big ? Τα θαύματα της μηχανικής»

[metaslider id=665 cssclass=””]

Στα πλαίσια της επίσκεψης παρακολούθησαν την ταινία «Dream big ? Τα θαύματα της μηχανικής». Η ταινία αυτή αναδεικνύει την ανθρώπινη ευφυΐα που βρίσκεται πίσω από τα μικρά και μεγάλα θαύματα των τεχνολογικών επιτευγμάτων και αποκαλύπτει τη δημιουργικότητα και τα ανθρωπιστικά αισθήματα που ωθούν τους μηχανικούς να δημιουργούν καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για τους συνανθρώπους τους.