Επίσκεψη της Α’ τάξης στην Πέλλα 2024

Την Τετάρτη 17/4/2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο της Πέλλας. Συμμετείχαν οι μαθητές της Α’ τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας. Καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης, τα παιδιά συνόδευαν, εκτός από τους εκπαιδευτικούς, και δύο ξεναγοί οι οποίοι έδιναν επιπλέον πληροφορίες για τα εκθέματα του μουσείου αλλά και τον εξωτερικό αρχαιολογικό χώρο.
    Έτσι στον εξωτερικό χώρο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα υπέροχα ψηφιδωτά και να πληροφορηθούν ιστορικά στοιχεία για το πολεοδομικό σύστημα και τις οχυρώσεις της μακεδονικής πρωτεύουσας.
   Στον εσωτερικό χώρο του μουσείου είδαν πολυάριθμα εκθέματα από την καθημερινή και δημόσια ζωή τον αρχαίων μακεδόνων , ενώ τις εντυπώσεις των μαθητών μας έκλεψε η έκθεση με χρυσά κτερίσματα και πανοπλίες από την ανασκαφή στο νεκροταφείο του Αρχοντικού.